Voda je nad zlato - zdravá voda nadovšetko

Autor: Lucia Tomišová | 23.2.2010 o 10:01 | (upravené 24.2.2010 o 12:07) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1474x

Pokiaľ ste ešte nenavštívili portál www.copijeme.sk – odporúčam. A to nielen preto, že som jeho spoluautorkou a výkonnou riaditeľkou Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd (AVNM), ktorej stránka patrí.  Ale hlavne preto, že každý má právo vedieť, akú vodu pije a prečo je alebo nie je zdravá.

Jednostrannosť škodí a zavádza

Nebudem tajiť, že v AVNM sme sledovali kampaň Asociácie vodárenských spoločností (AVS) „pijem zdravú vodu - nápoj z vodovodu“ s určitými rozpakmi. Z pôvodne edukatívnej úrovne, ktorá hovorila o potrebe piť vodu, sa postupne zmenila na klasickú produktovú kampaň, ktorá predávala jeden konkrétny produkt – vodu z vodovodu. Tvrdila – aj s morálnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR – že jedine voda z vodovodu je zdravá a má na jej konzumentov, vrátane a najmä detí, pozitívne účinky. A to je problém, pretože to nie je pravda.

Voda z vodovodu je určená na hromadné zásobovanie obyvateľstva. Musí byť teda zdravotne neškodná a aby sa takou stala, musí sa chemicky upraviť a dezinfikovať chlórom. Hovoriť o nej ako o jedinej zdravej vode, ktorá sa má, prípadne oplatí piť, je zavádzajúce a účelové. Hovoriť o nej takto je aj nesprávne, pretože nie každý k nej má prístup (86 percent domácností) a nie všade a vždy je rovnaká. Všetci predsa vieme, že niekedy má divnú farbu, prípadne zápach a nie vždy chutí rovnako. Napriek tomu – a to by som rada zdôraznila – je naša slovenská voda z vodovodu dobrá a lepšia, ako mnohé iné vody z iných vodovodov v iných štátoch Európy a sveta. Lenže – máme tu aj iné vody a bola by škoda nehovoriť a nevedieť o nich.

Všetko o vode a vodách na Slovensku

V AVNM sme sa rozhodli ísť inou cestou a nebudeme robiť nákladnú reklamnú kampaň. Pozvali sme odborníkov a odborné inštitúcie a pripravili sme komplexnú informačnú web stránku o vode a vodách, ktoré na Slovensku máme a ktoré pijeme. Nájdete na nej všetko, čo ako spotrebitelia potrebujete o vode a vodách vedieť. Vrátane vody z vodovodu.

Každý človek si po preštudovaní tejto stránky bude vedieť vybrať zdravú vodu na pitie. Nie je to tak jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vôd je veľa, majú rôzne účinky a rôzne zloženia. Sú vody, ktoré nesmie piť dieťa, alebo batoľa, a naopak sú vody, ktoré piť môže, dokonca má. To isté platí pre mužov, ženy, starších a mladších, športovcov aj leňochov. Vybrať si môže každý. A to ide. Je ľahké povedať „pijem zdravú vodu – nápoj z vodovodu“ a nepovedať pritom, prečo a čím je táto voda zdravá. Je ľahké povedať, že vodu musí a má piť každý, pretože to všetci vedia a všetci to chápu.

Trošku komplikovanejšie je ponúknuť komplexnú a prakticky použiteľnú informáciu, ktorá pomôže nielen vybrať si vodu na pitie, ale vybrať si aj ZDRAVÚ VODU na pitie. A o to sme sa v AVNM pokúsili.

Odpoveď pre každého

O vode a vodách budem písať aj naďalej, tak isto, ako budeme v AVNM naďalej dopĺňať a vylepšovať našu stránku www.copijeme.sk. Privítame preto akýkoľvek podnet a akúkoľvek otázku, ktorá Vás v tejto problematike bude zaujímať. Budem sa tiež snažiť aktívne diskutovať a odpovedať na Vaše otázky z diskusných príspevkov. Nebudem sa opierať len o názory členov AVNM – plničov balených vôd, ale aj o názory renomovaných odborníkov, ktorí s vodami, a nielen tými balenými, robia dlhé roky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.


Už ste čítali?