Má byť voda z vodovodu v reštauráciách zadarmo?

Autor: Lucia Tomišová | 14.4.2010 o 7:58 | Karma článku: 12,15 | Prečítané:  4877x

Nikoho zrejme neurazí, keď mu v kaviarni len tak prinesú ku káve pohárik vody – hoc aj z vodovodu. Naopak – je to taký príjemný kaviarenský zvyk. Problém môže nastať v situácii, keď si hosť objedná „len tak“ a zadarmo povedzme 3 deci vody a „len tak“ si v kaviarni posedí. Toto už väčšina reštaurácií a kaviarní  odmieta, ale napriek tomu sa niekedy stávajú terčom kritiky. Vraj prečo nedoprajú ľudom „len tak“ právo posedieť si v kaviarni a vypiť pohár vody. Diskusie o tomto probléme sú niekedy až prekvapivo vášnivé a to najmä v susednom Česku.  Ani u nás na Slovensku nie je v tomto smere úplne mŕtvo. Ponúkam Vám dva extrémne prípady.

Extrém prvý (Slovensko)

Nedávno sa v jednom slovenskom denníku objavila zaujímavá správa o najdrahšej vode z vodovodu na celom Slovensku. Denník si všimol, že jedna bratislavská reštaurácia ju predáva v rámci ponuky nealko nápojov za cenu 0,20,- €/1 dcl. To znamená, že liter vody si tu kúpite za 2 €, čiže za viac ako 60 korún. Aj keď daná reštaurácia je na kopci nad Bratislavou – asi sa zhodneme na tom, že takáto vysokohorská prirážka je už ozaj priveľa.

Oveľa zaujímavejší je však ešte jeden fakt. Pod ponukou vody z vodovodu liter/2€ sa skvie nápis: vodu z vodovodu odporúča aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

Pred časom sme ako Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd (AVNM) zaslali  na MZSR list v ktorom sme vyjadrili znepokojenie nad faktom, že MZSR ako najvyššia autorita v oblasti ochrany zdravia obyvateľstva jednostranne a celoplošne odporúča pitie vody z vodovodu na úkor ostatných minerálnych a pramenitých vôd. Takáto, čo i len  „morálna“ podpora produktu komerčných subjektov, akým vodárenské spoločnosti jednoznačne sú, totiž môže, a aj narúša princíp rovnosti v podnikaní a pravidlá hospodárskej súťaže ako také.  MZSR sa vyjadrilo, že nikdy nepodporilo, a ani nebude podporovať komerčné aktivity -  bodka. Podľa hovorkyne Asociácie vodárenských spoločností, však kampaň na podporu pitia vody z vodovodu, produktová bola, čo otvorene priznala, rovnako ako fakt, že bola zameraná primárne na deti. Vyberte si. Môj záver bol, je a zostane ten istý – MZSR by nemalo podobné kampane podporovať a ak už tak  urobilo, malo by to minimálne priznať. Pretože okrem slov hovorkyne vodárenských spoločností ich z tohto prešľapu usvedčuje aj vynaliezavá reštaurácia, ktorá sa ani netají tým, že hlavné posolstvo kampane (ministerský citát) používa ako marketingový nástroj na podporu pitia vody z vodovodu. Že za liter pýta 2 € je už iba smutno smiešna koncovka.

 

Extrém druhý (Česká republika)

Už som spomínala, že u susedov v Česku je diskusia o vode z vodovodu v reštauráciách dynamickejšia. Najväčší český denník MF DNES nedávno (7.apríla 2010) zverejnil výsledky redakčného prieskumu medzi českými reštauráciami (celé územie ČR) o tom, ako ponúkajú, respektíve neponúkajú vodu z vodovodu hosťom. Zistil zhruba to, čo by sme všetci normálne očakávali. Väčšina kaviarní a reštaurácií donesie hosťovi ku káve pohárik vody z vodovodu. Rovnako  tak väčšina kaviarní a reštaurácií odmieta nosiť vodu z vodovodu zadarmo „len tak“ na požiadanie hosťa.

 

Extrémny názor však v rámci celého článku prezentoval známy český šéfkuchár a majiteľ viacerých reštaurácií Zdeněk Polhreich. Aj na Slovensku ho mnohí môžu poznať, pretože na jednej českej TV stanici radí kuchárom a majiteľom pohostinských zariadení (ak o to majitelia prejavia záujem) ako sa správať k hosťom, ako variť....atď. Polhreich povedal toto: „Bez peňazí nechoď do krčmy. Pre hosťa som schopný urobiť prvé aj posledné, ale jednu vec nechcem. Aby mi hosť diktoval, koľko má platiť za moje služby. V Čechách je vôbec národným športom chcieť všetko zadarmo a otravovať s tým druhým život. Debata o vode z vodovodu je scestná, pretože sa tu bavíme o pár korunách. Kým mi to nenariadi zákon, vodu z vodovodu nebudem hosťom v mojich reštauráciách nalievať nikdy“.

 

Je zrejmé, že pán Polhreich Vám ani ku káve v jeho reštaurácii nenaleje pohárik vody z vodovodu, pretože si myslí, že to nie je správne. Nič proti tomu – je to jeho vec a nakoniec najmä vec jeho hostí. Podľa toho čo viem, je sieť jeho reštaurácií veľmi úspešná a obľúbená, takže chýbajúci pohárik vody z vodovodu ich zrejme nepoloží.  Považujem to však za zbytočne extrémny názor.

 

Podľa mňa by si skôr kaviarne a reštaurácie mohli uchovať  „dobrý zvyk“, keď sa ku káve pohár vody zdarma podáva. Zákazník to napr. môže oceniť ako bod k dobru a v podobnom zariadení si rád vypije kávičku znovu. Čo sa ponúkanej vody zdarma týka, niekedy to je a niekedy to nie je voda z vodovodu. Zrejme závisí aj od  kvality vody a úrovne danej kaviarne. Sú kaviarne, ktoré odmietajú podávať vodu z vodovodu, s odôvodnením, že nechcú niesť zodpovednosť za prípadné zdravotné problémy. Pretože iba pri balenej vode od dodávateľa majú zaručenú jej kvalitu a bezpečnosť   Je to právo každého prevádzkovateľa, ktorý nesie zodpovednosť za kvalitu toho čo zákazníkovi podáva.

Určite však v poriadku nie je, podávať vodu z vodovodu za 2€/liter, rovnako ako nie je správne, ani slušné, domáhať sa vody z vodovodu v reštaurácii a kaviarni „len tak“ zadarmo a v neobmedzenom množstve.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Namiesto starého hotela kúpil Trenčín. A prišiel futbalový zázrak

Futbalisti Trenčína zahanbili oveľa bohatší klub.

TRENČÍN

Skoro nad ránom zasiahlo Považie zemetrasenie

Ľuďom sa pred pol štvrtou triasli postele, aj okná. Škody hlásené zatiaľ nie sú.

DOMOV

Spor o Ústavný súd sa opakuje. Zmeny možno ani nebudú

Kiska zatiaľ vymenil štyroch sudcov z trinástich.


Už ste čítali?